Bröllopsfotografering

Bröllopsberättelser

Den stora dagen, bröllopsdagen, är er dag. Er berättelse, som ska förevigas med värme och kärlek. Tiden för porträttfotograferingen är en stund för bara er två. Ni kan slappna av och andas ut.

Bröllopsfoto i Gustafs, Dalarna
fotograf på bröllop
brud med orange hår och brudbukett
previous arrow
next arrow
Slider

 

Är ni ett Outbound weddings-par?

previous arrow
next arrow
Slider

En investering

Att bestämma er för att boka en fotograf under ert bröllop är inte bara ett sätt att få vackra bilder.
Det är också en investering. När festen är över och dekorationerna bortstädade är det skönt att
veta att det inom några veckor kommer att levereras vackra minnen som ni kommer att ha kvar hela era liv.

Priserna börjar från 9500 kr och uppåt

Beroende på hur länge ni vill ha mig på plats på bröllopsdagen varierar priset.
Nedan hittar ni bokningsbara paket och vad de kostar.
Vill ni sy ihop ett eget paket? Inga problem! Kontakta mig så ska vi lösa det tillsammans.

Lilla paketet

Er bröllopsdag förevigas under 3 sammanhängande timmar. Vi hinner med dagens huvudmoment.

3 timmar fotografering

Porträtt av brudparet

Förberedelser eller vigsel

9500 kr

Mellan paketet

Er bröllopsdag förevigas under 6 sammanhängande timmar. Vi hinner med det viktigaste - och lite till!

6 timmar fotografering

Förberedelser

Porträtt av brudparet

Fotografering av vigsel

Gratulationer efter vigsel

Brudskål & mingel

14 000 kr

Stora paketet

Er bröllopsdag förevigas under 9 sammanhängande timmar. Vi dokumenterar hela dagen - från morgon till kväll!

9 timmar fotografering

Förberedelser

Porträtt av brudparet

Gruppfotografering 

Fotografering av vigsel

Gratulationer efter vigsel

Brudskål & mingel 

Middag & tårtan

Första dansen som gifta

19 000 kr

 

Detta ingår i alla paket

Fritt fram att publicera

Ni får fritt publicera och framkalla bilderna ni får av mig för privat bruk.

Lättare redigering

Bilderna kommer att genomgå lättare redigering som färgjustering, ljus, kontrast och skärpa. Jag förändrar inte personer och gör inte mer krävande retusch (tex. hud).

Konsultation

Vi ses och lär känna varandra lite mer, pratar om er bröllopsdag och era förhoppningar och förväntningar på dagen. Allt för att ni ska känna er bekväma med ert beslut och lita på att ni hittat rätt fotograf för er.

Alla bilder

Jag levererar alla bilder som jag tar under er dag förutsatt att de är estetiskt och tekniskt korrekta. Ni behöver inte göra något urval utan får helt enkelt allt!

Vacker leverans

Ungefär 4-6 veckor efter fotograferingstillfället (kan vara något längre vid högsäsong) levereras era bilder hem till er brevlåda i ett vackert packet på ett USB-minne. Alla bilder levereras i högupplöst kvalité (för tryck) och webbkvalité (för publicering på webben, sociala medier mm.)

 


Skicka en bokningsförfrågan

 

Fyll i formuläret nedan för att skicka en bokningsförfrågan, jag tar just nu bokningar för 2019.

Det går också bra att maila till outboundweddings@gmail.com. Bokningsförfrågan är inte bindande.

 

Vilket paket vill ni boka? (obligatorisk)

Vilket datum vill ni boka? (obligatorisk)

 


Så här går det till

Steg 1

Ni skickar in en bokningsförfrågan till mig. Då ser jag efter om datumet är ledigt och återkommer till er. Ni har svar inom 48h. En bokningsförfrågan är inte bindande.

Steg 2

Vi bokar in en träff där vi ses och pratar om er bröllopsdag, förväntningar på dagen, lär känna varandra lite mer och skriver kontrakt.

Steg 3

För att få det vackraste ljuset på porträtten schemalägger vi tid för dessa att fotograferas när solen är på väg upp eller ner*. I tabellen nedan finns en översikt när solens upp och nedgång inträffar varje månad under 2019.

MånadPorträttider morgonPorträttider kväll
Januari09-11.3012-14
Februari08-1013-16
Mars07-0915-17
April06.30-0817-19
Maj05-0717.30-19.30
Juni05-0718.30-20.30
Juli05-0718.30-20.30
Augusti05.30-7.3017.30-19.30
September07-8.3016.30-18.30
Oktober08-9.3014.30-16.30
November08.30-1012-14.30
December11-1411-14

*Bra att veta:

När detta inträffar beror på årstid samt var i landet vi kommer befinna oss, tiderna i tabellen nedan är ungefärliga och utgår från Stockholms breddgrad.

Jag hjälper till att föreslå tider för porträttfotograferingen när ni skickat er förfrågan med detaljer om plats och årstid. I tabellen ser ni när solen går upp och ner vilken månad på året. Porträttfotograferingen planeras in efter det här schemat för att ni ska få det vackrast möjliga ljuset på era bilder.